Підшипники кочення є одними з найважливіших елементів у сучасному обладнанні. При відмові підшипників з'являються дорогі простої. Вибір відповідного підшипника для конкретної сфери застосування є лише першим кроком до надійного технічного стану обладнання.

РОЗРАХУНКОВИЙ РЕСУРС

   При виборі найбільш відповідного типу та розміру підшипника з широкого ряду доступних варіантів необхідно враховувати такі робочі параметри машини, як навантаження, частота та точність обертання, температура та експлуатаційні вимоги. Розрахунковий ресурс будь-якого підшипника заснований на восьми припущеннях:

  1. Підшипник високої якості не має заводських дефектів.
  2. Підшипник правильно вибраний для конкретної сфери застосування.
  3. Сполучені елементи, наприклад, посадкові місця валу та корпусу, мають відповідні розміри та допуски.
  4. Підшипник правильно змонтовано.
  5. Підшипник правильно змащується відповідною кількістю мастильного матеріалу відповідного типу.
  6. Підшипниковий вузол правильно захищений (ущільнений).
  7. Умови експлуатації відповідають конструкції підшипникового вузла.
  8. Виконано рекомендоване технічне обслуговування.

 

   При задоволенні цих умов підшипник досягає розрахункового (номінального) ресурсу. На жаль, такі умови є лише гіпотетичними. Найчастіше практично не вдається досягти «ідеальних» умов експлуатації. Після виходу підшипника при його експлуатації іноді помилково припускають, що підшипник мав недостатню вантажопідйомність. Грунтуючись на цьому припущенні, багато підприємств здійснюють дорогу модернізацію обладнання із застосуванням підшипників з більшою вантажопідйомністю, але відмови не припиняються.

   Виявлення основної причини відмови підшипника є першим кроком до досягнення надійного технічного стану обладнання. Однією з найскладніших завдань є визначення первинної відмови (основної причини) та ігнорування вторинних відмов, що виникли внаслідок первинного.

   У цьому розділі довідника представлені рекомендації для первинної оцінки причини ушкодження чи виходу з ладу підшипника.

ПОШКОДЖЕННЯ І ВІДМОВИ ПІДШИПНИКІВ

   Приділяючи значну увагу запобіганню повторним пошкодженням та виходам підшипників з ладу, Міжнародна організація зі стандартизації (ISO) розробила методику класифікації пошкоджень та відмов підшипників (ISO 15243:2004). Цей стандарт розподіляє всі види відмов на шість основних груп та шістнадцять підгруп, що описують експлуатаційні пошкодження підшипників. Стандарт заснований переважно на візуальній експертизі стану тіл кочення, доріжок кочення та інших робочих поверхонь. Він також визначає основні механізми розвитку кожного типу відмови.

   Більшість пошкоджень, що виникли внаслідок цих механізмів, можна виявити та легко проконтролювати, якщо моніторинг стану є частиною розширеної програми техобслуговування.

  Перші ознаки пошкодження підшипника можна виявити за допомогою аналізу вібрації, що дозволяє обслуговуючому персоналу вчасно виконати дії, що коректують. Це може значно скоротити дорогі непередбачені простої та уникнути катастрофічних відмов, що ушкоджують сусідні деталі вузлів. Це також дає можливість обслуговуючому персоналу досліджувати пошкоджений підшипник на ранній стадії, щоб визначити основну причину відмови та вжити необхідних заходів для запобігання повторному виникненню несправності.

   Багато пошкоджень підшипників можна класифікувати за двома категоріями: пошкодження, отримані до початку експлуатації, та пошкодження, отримані під час експлуатації підшипника.

Причини пошкоджень, отриманих на початок експлуатації

Причини пошкоджень, отриманих під час експлуатації підшипника

Неправильна посадка на валу та в корпусі

Втома матеріалу

Дефектні посадкові місця підшипника на валах та в корпусах

Неефективне змащення

Перекіс / неспіввісність

Неефективне ущільнення

Неправильна процедура монтажу

Вібрація (хибне бринелювання)

Вплив електричного струму на підшипник

Робочий перекіс

Транспортування, обіг та зберігання

Вплив електричного струму на підшипник

 

   Аналіз пошкодження підшипників дає уявлення про роботу обладнання та причини пошкодження підшипників. Для виявлення основної причини, що викликала проблеми з обладнанням, потрібно зібрати низку доказів та правильно їх проаналізувати.

Дізнайтесь детальну інформацію у нашого менеджера за номером ✆ 094 808-90-90 ✉ info@upk.com.ua